SZATKOWNICA DO KAPUSTY - KTÓRĄ WYBRAĆ?

Kapusta to jedno z wielu bardzo cennych warzyw, jakże powszechnym w polskiej kuchni. Do jej pokrojenia przyda się szatkownica, poszatkuje kapustę w parę minut czy to do
surówki, bigosu czy prosto do beczki w celu zakiszenia zdrowej i smacznej kapusty kapusty. Oczywiście szatkownicą posiekamy także inne warzywa, buraki, ogórki, marchewkę.
Jaką szatkownicę do warzyw wybrać, ręczną czy elektryczną. Jakie są ich zalety, a jakie wady?

Szatkownica elektryczna:

Obecnie na rynku jest ogromna ilość szatkownic elektrycznych, możesz na niej kroić kapustę, ale ich zaletą jest to że z łatwościa pokroisz także twardsze warzywa, jak na przykład ziemniaki. Za pomocą szatkownicy elektrycznej szybko przygotujesz warzywa do różnych dań - i to bez użycia siły, jaka jest potrzebna w przypadku ręcznego krojenia warzyw.
Niestety wymagają zasilania energią elektryczną, którego cena jak widac ostro winduje w górę, dlatego jest to ich spora wada.


Szatkownica ręczna:Najbardziej tradycyjnym i sprawdzonym sposobem do krojenia kapusty jest klasyczna drewniana szatkownica ręczna. Na rynku jest ich róznorodność, od malutkich do naprawdę ogromnych rozmiarów. Dlatego ich ceny są różne i zależą od wielkości oraz od ilości noży, które posiadają. Ostrza w takich szatkownicach wykonane są przeważnie ze stali nierdzewnej, można je wyjmować i naostrzyć w razie konieczności. Takie szatkownice zazwyczaj mają postać tarki po której przesuwamy produkty.
Niektóre krajalnice do kapusty (głównie większych rozmiarów) posiadają specjalną szufladę na warzywo, umieszczoną na prowadnicach. Dzięki temu szatkowanie staje się wówczas bezpieczne i bardzo wygodne, a krojenie przebiega wtedy o wiele, wiele sprawniej.
Drewno z którego takie szatkownice zostają wyprodukowane to głównie twarde drewno bukowe.Takie szatkownice nadają się do użytku domowego, ale i profesjonalnego, są ekologiczne, łatwe w czyszczeniu i na pewno zostaną z nami długie lata.

Ręczne szatkownice to nie tylko tarki drewniane , ale również te z tworzywa sztucznego, one również często mają wygląd tarki, po której są przesuwane warzywa lub formę misy, w której pokrywie umieszczony jest otwór na warzywa oraz korba, którą kręcąc, wprawiamy w ruch ostrze. Mamy całą paletę kolorów, jak i kształtów takich szatkownic.

Jaką szatkownicę wybierasz?
Ja stawiam na klasykę.
drewniana szatkownica do kapusty