Prawidłowe dbanie o drewniane akcesoria kuchenne
Wybierając utensylia kuchenne, rzadko kiedy zastanawiamy się nad ich prawidłową konserwacją i pielęgnacją. To błąd! Szczególnie jeśli decydujemy się na wysokiej jakości drewniane akcesoria kuchenne. Prawidłowe dbanie o nie może wydłużyć ich użyteczność i sprawić, że na dłużej zachowają swoje unikalne funkcje. Chcesz wiedzieć, jak dbać o drewniane akcesoria kuchenne prawidłowo? W takim razie zapoznaj się z poniższym artykułem!
Co będzie Ci potrzebne?
Nim przystąpisz do pracy, powinieneś skompletować co najmniej kilka rzeczy. Większość z nich na pewno już masz w swojej kuchni, a inne – łatwo pozyskasz. Co będzie Ci więc potrzebne:
- soda oczyszczona,
- ocet jabłkowy,
- oliwa z oliwek,
- sok z cytryny,
- sól,
- woda.
Odpowiednia dezynfekcja i oczyszczanie
Wiedzę o tym, jak dbać o drewniane akcesoria kuchenne, warto zacząć zgłębiać od sposobów ich skutecznego oczyszczania. Naturalnie ważne jest każdorazowe umycie przyborów pod bieżącą wodą przy mechanicznym oczyszczaniu z zabrudzeń. Z czasem jednak niektóre z nich mogą wnikać głębiej w strukturę drewna. Plamki na łopatkach, szpatułkach czy wałkach, choć zasadniczo nie mają większego przełożenia na ich funkcjonalność, wyglądają mało estetycznie. Co z nimi zrobić?
Zacznij od porządnego wyszorowania swoich utensyliów. Gdy już to zrobisz, przygotuj roztwór sody oczyszczonej np. w szklanym korytku do pieczenia, by akcesoria łatwo się w nich zmieściły. Zalej ją do 2/3 pojemności i wsyp dwie łyżki sody, a następnie wrzuć do środka przedmioty do czyszczenia. Zostaw je na całą noc w takim roztworze. Nazajutrz po plamkach nie powinno zostać ani śladu!
Podobnie działa sok z cytryny i sól. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę – wpierw skrop drewniane akcesoria sokiem, a następnie posyp solą. Co ważne – najlepiej, aby była ona gruboziarnista. Następnie zacznij ścierać wszystko czystą szmatką. W przypadku, gdy nie przyniosło to jeszcze oczekiwanego efektu – powtórz czynność.
Konserwacja – jak robić to prawidłowo?
Wiesz już, jak je czyścić, a jak dbać o drewniane akcesoria kuchenne, by przetrwały jak najdłużej? Zacznij od wstępnej impregnacji! Zarówno deski kuchenne do krojenia, jak i inne utensylia warto na wstępie zakonserwować z użyciem np. oliwy z oliwek. Możesz ją nałożyć dłonią lub pędzelkiem, byleby pokryć dokładnie ich powierzchnię. Gdy już to zrobisz – zostaw swoje narzędzia na czystej, najlepiej lnianej ścierce, aż wchłoną całą substancję. To jednak nie koniec! Gdy wyschną, procedurę należy powtórzyć.
Po co to robić? Z dwóch powodów – taka impregnacja znacznie zmniejsza chłonność materiału. Dzięki temu soki z warzyw i owoców nie będą wnikać w strukturę drewna, podobnie jak woda z mięsa. To zapobiega rozwojowi bakterii wewnątrz jego struktury. To wiąże się również z mniejszym wchłanianiem zapachów i wyższą odpornością na przebarwienia!
Warto wybrać drewniane akcesoria kuchenne wysokiej jakości!
Ostatnia rada na koniec – nie odkładaj mycia drewnianych przyborów na później. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozwijania się bakterii w rowkach. A teraz, gdy już wiesz, jak dbać o drewniane akcesoria kuchenne, pozostaje wybrać odpowiednie produkty. W Yulli znajdziesz wiele takich produktów, dzięki którym stworzysz niezbędne dla kucharza instrumentarium. Mamy artykuły z wysokiej jakości drewna, a jednocześnie – w przystępnych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!